Department Committees - 2019/20

»Grad Student Positions»Undergrad Psi Chi Officers

Chair
Michael Gorman

Vice-Chair
Tim Rickard

Academic Personnel
Adam Aron (yr 3 of 3)
Karen Dobkins (yr 2 of 3)
John Serences (yr 1 of 3)

Academic Senate Department Reps
Dave Barner (Primary) yr 1 of 2
Craig McKenzie (Alternate) yr 1 of 2

Awards
Don MacLeod, Chair
Cory Miller
Piotr Winkielman
*Staff: Jackie Corbeil

Climate
John Serences, Chair
Stephan Anagnostaras
Leslie Carver
Karen Dobkins
Christina Gremel
Ed Vul
* Staff: Samantha Llanos, Jackie Corbeil
**Grads: Aubrey Lau, Maddie Pantoni, Anna Shafer-Skelton, Haleh Yazdi
***Post-Docs: Roman Feirman, Rosanne Rademaker

Colloquium/Distinguished Lecturer Series
Dave Barner, Chair
Tim Brady
Cory Miller
Adena Schachner
Vilayanur Ramachandran

* Staff: Hannah Van Etten
** Grad Colloq Reps: Alex Rett, Andrew Marin, Catherine Tallman, Erik Brockbank, Lauren Oey, Sherry Jiang

Computational Social Science Rep
Ed Vul

Diversity
Gail Heyman, Chair
Stephan Anagnostaras
Tina Gremel
* Staff: Samantha Llanos
**Grad Diversity Rep: TBD

Faculty Mentors
Dave Barner (Schachner, Walker)
Tim Gentner (Gremel, Stoermer)
John Wixted (Brady)
Gail Heyman (Geller)
John Serences (Fan)

Grad Admissions
Dave Barner, Chair
Karen Dobkins
Tim Rickard
Ed Vul
* Staff: Rachael Wellisch, Samantha Llanos
** Grad Admissions Rep: Aubrey Lau

Graduate Advisors Panel
Karen Dobkins, Chair
Stephan Anagnostaras
Vic Ferreira
Gail Heyman
John Serences

Graduate Affairs
Craig McKenzie, Chair
Karen Dobkins
Tim Gentner
Piotr Winkielman
* Staff: Rachael Wellisch, Samantha Llanos
**Grad Reps: Maddie Pantoni, Tanush Agrawal

Human Subject Pool
Christine Harris
* Staff: Kristi MacKenzie

Interdisciplinary Program / Cog Sci
Piotr Winkielman

Social Science Computing Rep
Ed Vul

Space/Resources
Tim Rickard (yr 3 of 3)
Christine Harris (yr 2 of 3)
Mike McCullough (yr 1 of 3)
* Staff: Peter Hinkley

Undergraduate Affairs
Gail Heyman, Chair (UG Advisor, Vice Chair of UG Affairs)
Stephan Anagnostaras
Emma Geller (CUE rep)- ON LEAVE
Cory Miller
Hal Pashler
Celeste Pilegard
* Staff: Rachael Wellisch

UG Convocation Reps
Celeste Pilegard
Mike McCullough 

UG/Grad Commencement Reps
TBD (All Campus)
TBD (Revelle)
TBD (Muir)
TBD (Marshall)
TBD (Warren)
TBD (Roosevelt)
TBD (Sixth)

Undergrad Special Events
Tim Brady
Vic Ferreira

Website
David Barner
* Staff: Peter Hinkley
** Grad Web Developer: Maddie Pantoni